logo
mapa katalogów
Forum dotyczące ogrzewania

Program: Pomocnik Instalatora


Jakiego paliwa używasz do ogrzewania?

Gaz ziemny : 230 (35%)

Gaz płynny : 21 (3%)

Olej opałowy : 34 (5%)

Paliwo stałe : 373 (57%)


Głosowanie


Porada dnia
Pęknięte człony - wymiana

W przypadku kotła niskotemperaturowego żeliwnego należy wymienić człon pęknięty oraz człony sąsiednie (razem 3 człony)

Źródło: Praktyka


Zobacz więcej porad w dziale INFORMACJE

Mądrość dnia

Bohaterem jest, kto wroga w przyjaciela zamienia.WWW.DOBREGRZANIE.COM / WIADOMOŚCI

Wiadomości
Nowa wersja programu Pomocnik Instalatora 2012-06-14 14:26:08

W dziale Programy Download znalazła się nowa wersja programu Pomocnik Instalatora. Program umożliwia teraz także dobór wielkości podgrzewacza c.w.u. w zależności od cykli poboru, ilości mieszkań, liczby mieszkańców. Praktycznie w ciągu 2 minut można oszacować wielkość podgrzewacza c.w.u. jaki powinien być zainstalowany na danym obiekcie.
Zapraszamy do ściągania i używania programu.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Program Pomocnik Instalatora. 2011-10-18 16:02:17

Dorobiliśmy się programu „Pomocnik Instalatora”, który umożliwia przeprowadzenie podstawowych obliczeń dotyczących instalacji c.o. czyli obliczenie pojemności naczynia wzbiorczego, przeliczenie mocy grzejników, przeliczenie jednostek, wskaźnikowe obliczenie mocy źródła ciepła, obliczenie wydajności pompy. Jak Pan Bóg pozwoli program będzie rozwijany o kolejne moduły obliczeniowe. Uprzejmie prosimy o nadsyłanie uwag na temat programu co pozwoli na stworzenie w miarę postępu prac, programu spełniającego oczekiwania instalatorów.
Plik dostępny jest do pobrania z panelu bocznego po lewej stronie pod nazwą „Pomocnik”.
Program wydany został na licencji Freeware czyli można go pobierać, kopiować i rozpowszechniać bez żadnych ograniczeń.
[źródło: serwis www.dobregrzanie.com 2011-10-18]

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Gazu ponoć nie zabraknie 2010-10-15 15:27:09

Jak podała agencja Reuters, rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko powiedział, że Polska będzie mogła kupować gaz po 20 października bez umowy. Nowa umowa na dostawy gazu może być podpisana w przyszłym tygodniu po kolejnej rundzie rozmów, która ma odbyć się w najbliższą niedzielę 17 października 2010. W nowej umowie ma być zwiększona ilość dostarczanego do Polski gazu z 8 do 10 mld m. sześć. do 2022 roku przy gwarancji tranzytu gazu przez terytorium Polski do 2019 roku.
Z kolei Gazprom ustami swojego wiceprezesa (uwaga) Aleksandra Miedwiediewa na swojej stronie internetowej ostrzega, że zmiany proponowane przez Unię Europejską mogą doprowadzić do skierowania przesyły gazu na rynki azjatyckie.
[źródło: na podstawie www.rp.pl i www.money.pl 2010-10-06]
komentarz DG: Miejmy nadzieję, że gazu tej zimy nie zabraknie.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Długoterminowy z Gazpromem jest renegocjowany 2010-10-08 10:52:41

Na piątek 8 października zapowiedziano kolejną turę rozmów między stroną polską i rosyjską na temat renegocjacji umowy na dostawy gazu do Polski. Ministerstwo Gospodarki chce zaproponować skrócenie czasu obowiązywania umowy do roku 2022 – 2025. Proponowane skrócenie czasu obowiązywania umowy może jednak wpłynąć na skrócenie gwarantowanego czasu przesyłu rosyjskiego gazu przez Polskę rurociągiem jamalskim. Gdy, pod koniec stycznia 2010 parafowano umowę na dostawy gazu do Polski do roku 2037, Rosjanie zobowiązali się na utrzymanie tranzytu do 2045 roku. Jednak gdy zmianie ulegnie termin obowiązywania umowy zmianie może ulec również i gwarantowany czas tranzytu. Należy pamiętać, że za 3 lata zacznie działać gazociąg Nord Stream, który będzie mógł przesyłać tyle samo gazu co gazociąg jamalski.
[źródło: na podstawie www.rp.pl 2010-10-06]
komentarz DG: Niestety Nord Stream osłabia naszą pozycję w rozmowach z Rosją. Mimo unijnej jedności Niemcy porozumieli się z Rosją ponad naszymi głowami na naszą niekorzyść. Polsce natomiast EU utrudnia wykorzystanie własnych zasobów energetycznych przy pomocy utopijnej idei ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Trzeba wiedzieć, że wpływ dwutlenku węgla na efekt cieplarniany wynosi 5 procent, pozostałe 95 procent to głównie efekt działania pary wodnej. Ale to nie wszystko ilość dwutlenku węgla produkowanego przez człowieka w skali globalnej wynosi znowuż 5 procent. Cała Europa w tym kraje gdzie obowiązuje system ograniczenia emisji w skali globalnej, produkuje 14 procent dwutlenku węgla.
Policzmy jaki wpływ na efekt cieplarniany ma ograniczanie emisji dwutlenku węgla 0,05 x 0,05 x 0,14 = 0,00035 czyli 0,035 procenta. Co Państwo powiedzą na to?

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z Rosji będzie renegocjowany. 2010-08-30 15:50:36

Aneks do porozumienia rządów Polski i Rosji, przewidujący zwiększenie dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenie ich do 2037 będzie renegocjowany przy obecności przedstawicieli Unii Europejskiej. Unijni urzędnicy zakwestionowali zapis, że stawki za tranzyt będą obliczane tak, by zapewnić operatorowi Jamału stały zysk oraz zakazujący reeksportu paliwa. Spowoduje to opóźnienie w sfinalizowaniu umowy, która według wicepremiera Waldemara Pawlaka ze względów bezpieczeństwa powinna być podpisana do końca sierpnia. Obecnie nie jest to możliwe.
[źródło: na podstawie www.money.pl 2010-08-30]
komentarz DG: Zobaczymy czy dodatkowe negocjacje wpłyną korzystnie na kontrakt.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Od 2011 zdrożeje węgiel. 2010-08-19 14:13:49

Z powodu rosnących cen węgla na rynkach światowych oraz nie podwyższania cen dla elektrowni w roku 2010 wzrosną ceny węgla kamiennego dla sektora energetycznego. Węgiel w przypadku Polski to około połowa kosztów wytworzenia energii elektrycznej w związku z czym można spodziewać się przynajmniej 8 procentowej podwyżki cen energii elektrycznej (oczywiście po zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki). Do tego dochodzi jeszcze podwyżka podatku VAT o 1 procent oraz od jesieni nowy obowiązek skupowania tzw. fioletowych certyfikatów energii świadczących o tym, że część produkowanej energii pochodzi z metanu.
Z węgla kamiennego produkuje się w Polsce około 65 procent energii elektrycznej.
[źródło: na podstawie www.rp.pl 2010-08-18]
komentarz DG: W najbliższym czasie czekają nas same podwyżki i to jest temat do rozmów a nie konflikt wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim, którym nas cały czas karmią media.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z Rosji jeszcze nie podpisany. 2010-08-12 09:48:20

Przypomnijmy, że aneks do umowy przewiduje przedłużenie dostaw rosyjskiego gazu do Polski do 2037 r. przy zwiększeniu jego ilości do 10 mld m sześc. Rocznie. Pod wynegocjowanym dokumentem brakuje podpisów przedstawicieli rządów Polski i Rosji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zgłosiło swe uwagi odnośnie operatora gazociągów przesyłowych. Wcześniej Komisja Europejska poinformowała Polskę, że fragmenty umowy mogą być niezgodne z prawem Unii Europejskiej.
Aneks powinien być podpisany jednak przed październikiem 2010 ponieważ wtedy kończy się umowa przewidująca dostawy gazu na ten rok.
[źródło: na podstawie www.money.pl 2010-08-11]
komentarz DG: Póki co jesteśmy skazani na dostawy gazu z Rosji i chyba dlatego nasze stanowisko naszego rządu jest takie miękkie choćby w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy Smoleńskiej.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Gaz łupkowy w Polsce. 2010-08-04 15:15:15

Na stronie: http://weglowodory.pl/gaz-lupkowy-technologia-wydobycia/ można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat wydobycia gazu łupkowego. Po bardzo optymistycznych doniesieniach na temat ilości dostępnego gazu należy jednak na sprawę spojrzeć realnie. Pierwsze komercyjne wykorzystanie gazu będzie możliwe za kilka lat. Metoda ta niesie również ze sobą uciążliwości dla środowiska naturalnego jakimi są odpady chemiczne w postaci wody z dodatkami chemicznymi używanej do wydobycia gazu (tzw. szczelinowania hydraulicznego). Problem ochrony środowiska naturalnego jest obecnie w Unii Europejskiej ważny i będzie musiał być jakoś rozwiązany.
W związku z tym do wydobycia gazu i zupełnego uniezależnienia się od Rosji jeszcze daleka droga, którą warto jednak podążać.
[źródło: na podstawie m.in. www.weglowodory.pl 2010-08-04]
komentarz DG: Kto wie, może niezależność energetyczna Polski jest realna?

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Jest porozumienie między Gazpromem a PGNiG. 2009-10-30 15:59:15

PGNiG poinformowało że doszło do porozumienia w sprawie zwiększenia dostaw, przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 roku oraz sposobu zarządzania spółką EuRoPol Gaz S.A. Strony podpisały wspólne oświadczenie w tej sprawie a wypracowane porozumienie wejdzie w życie po podpisaniu odpowiedniej umowy, na szczeblu rządowym między Polską a Rosją. Spółka EuRoPol Gaz S.A., która działa od 1993 roku jest właścicielem odcinka gazociągu Jamał-Europa przechodzącego przez terytorium Polski o długości 684 km, a także 5 tłoczni gazu. Obecne udziały w spółce EuRoPol Gaz S.A.: PGNiG S.A. - 48 proc. akcji, OAO Gazprom 48 proc. Dalsze 4 proc. należą do spółki Gas Trading, której akcjonariuszami, z kolei są: PGNiG SA- 43,41 prc., PHZ Bartimpex SA - 36,17 proc., OOO Gazprom Export – 15,88 proc., Węglokoks SA - 2,27 proc. i Wintershall Erdgas Handelshaus GmbH – 2,27 proc.
Z kolei premier Rosji Wladimir Putin poinformował, że Ukraina może mieć znowuż kłopoty z zapłaceniem za rosyjski gaz. Taką informację otrzymał ponoć od premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która podczas rozmowy telefonicznej miała powiedzieć, że pieniądze na Ukrainie są tylko ukraiński prezydent utrudnia współpracę ukraińskiego banku centralnego z rządem.
[źródło: na podstawie www.money.pl i www.pgnig.pl 2009-10-30]
komentarz DG: Dobrze, że strony doszły do porozumienia jednak o niczym to nie przesądza. Podczas wywierania nacisków politycznych za pomocą przerw w dostawach gazu umowy idą w kąt. Dodatkowo oświadczenie premiera Putina o kłopotach Ukrainy świadczyć może o jakiejś grze politycznej. Sądzimy, że tej zimy znowuż można spodziewać się problemów z dostawami gazu z powodów ekonomicznych bądź „technicznych”.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Negocjacje między Gazpromem a PGNiG 2009-10-28 15:27:08

Wicepremier Waldemar Pawlak oraz minister energetyki Rosji Siergiej Szmatko uzgodnili, że Gazprom i PGNiG będą miały po 50 proc. udziałów w EuroPolGazie - spółce zarządzającej gazociągiem Jamał-Europa wykluczając przy okazji firmę Bartimpex Aleksandra Gudzowatego która, posiada obecnie 4 proc. udziałów. Obecnie w Polskich rękach jest teoretycznie jeszcze 52 proc. udziałów (48 proc. PGNiG, 4 proc. Bartimpex), po zmianach Polska będzie miała już tylko 50 proc. udziałów. W środę odbyły 28 października odbyło się spotkanie między przedstawicielami Gazpromu i PGNiG w celu rozwiązania wszelkich problemów związanych z dostawami gazu ziemnego z Rosji do Polski. Agencja ITAR-TASS pisze, że Polska zgłosiła zapotrzebowanie na 11 mld metrów sześciennych gazu od roku 2010 przy obecnych ok. 8 mld metrów sześciennych.
[źródło: na podstawie www.money.pl 2009-10-28]
komentarz DG: Strata 2 proc akcji na rzecz Rosji nie jest dobra ale czy rzeczywiście można być pewnym losu 4 proc. akcji należących do Bartimpexu gdyby firma ta popadła w kłopoty finansowe. Aleksander Gudzowaty nie kieruje się sentymentami tylko własnym interesem co dobitnie pokazała sprawa nagrania rozmów z Józefem Oleksym.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Powiało ciepłem między Polską a Rosją. 2009-09-02 12:54:18

Jak poinformował premier Donald Tusk po zakończonych rozmowach z premierem Rosji Władimirem Putinem w Sopocie jest szansa na szybkie podpisanie umowy na dostawy rosyjskiego gazu do Polski. Putin stwierdził, że na przeszkodzie stoją raczej problemy techniczne niż polityczne, przy okazji zapewnił też, że budowa Gazociągu Północnego nie jest skierowana przeciw Polsce. Wizyta premiera Rosji była związana z obchodami 70 rocznicy II Wojny Światowej.
[źródło: na podstawie www.money.pl 2009-09-02]
komentarz DG: Należy pamiętać, że to tylko deklaracje i obecnie nie ma się czym podniecać tylko czekać na ruch Rosji.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Uzupełnienie artykułu o nowe schematy hydrauliczne 2009-06-12 17:45:49

Do artykułu pt: „Łączenie kotłów gazowych z węglowymi w jednej instalacji c.o.” dodaliśmy schematy dotyczące podłączenia kotła węglowego w układzie zamkniętym.
[źródło: www.dobregrzanie.com 2009-06-12]

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Pojawił się nowy artykuł 2009-05-30 15:02:26

W dziale „Informacje” a dalej „Artykuły” pojawił się nowy artykuł pt: „Łączenie kotłów gazowych z węglowymi w jednej instalacji c.o.”. Jak nietrudno się domyślić artykuł poświęcony jest sposobom włączania do instalacji c.o. z kotłem gazowym dodatkowego źródła ciepła kotłów lub kominków z płaszczem wodnym. W artykule przedstawiono 11 schematów, w których kocioł węglowy pracuje w układzie otwartym a kocioł gazowy lub olejowy w układzie zamkniętym i nie wyczerpano jeszcze tematu do końca.
Dodatkowo artykuł na temat pomp ciepła uzupełniono o ilustracje ułatwiające jego czytanie.
[źródło: www.dobregrzanie.com 2009-05-30]

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Znowu gazowe przepychanki między Rosją a Ukrainą. 2009-05-26 11:08:39

Według szefa Gazpromu Aleksieja Millera ukraiński Naftohaz może mieć problemy z zapłatą za dostarczony gaz ziemny na Ukrainę. Zdaniem Millera sytuacja z płatnościami w Naftohazie jest bardzo trudna. Ukraińskiemu państwowemu przedsiębiorstwu gazowemu Naftohaz zostały jeszcze 2 tygodnie do uregulowania należności. Według umowy Naftohaz powinien za dostawy w anym miesiącu zapłacić najpóźniej do siódmego dnia następnego miesiąca. Jak dotąd termin ten nie został naruszony. Dodatkowo w piątek prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że może dojść do powtórki „kryzysu gazowego”, który miał miejsce na początku roku.
[źródło: na podstawie www.rp.pl 2009-05-26]
komentarz DG: Jak już wcześniej sygnalizowaliśmy PGNiG również ma problemy z wynegocjowaniem dodatkowych dostaw gazu od Gazpromu, po to by uzupełnić rezerwy gazu. Lepiej przed zimą kupić więcej węgla.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Ceny gazu spadną ale symbolicznie. 2009-05-20 11:30:18

Urząd Regulacji Energetyki (URE) wraz z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) uzgodniły obniżkę taryf za gaz ziemny. Cena gazu ziemnego jako surowca spadnie (średnio o około 8,8 procent) ale niestety wzrosną opłaty za przesył (średnio o 7,3 procenta) w związku z czym obniżka cen będzie raczej symboliczna. Nowa taryfa będzie obowiązywać najprawdopodobniej od czerwca (od chwili zatwierdzenia dostawcy mają na to od 15 do 45 dni).
[źródło: na podstawie www.money.pl 2009-05-08]
komentarz DG: Symboliczna obniżka cen w dodatku w miesiącach, w których gazu zużywa się najmniej. Zobaczymy jak będą kształtować się ceny w zimie tego roku.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Kotły na paliwo stałe można podłączać w układzie zamkniętym. 2009-05-11 15:14:06

Od 12 czerwca 2009 kotły na paliwo stałe o mocy nieprzekraczającej 300 kW będą mogły być montowane w układach zamkniętych pod warunkiem zastosowania urządzeń odprowadzających nadmiar ciepła (paragraf 133 ustęp 7). Dnia 12 marca 2009 została opublikowana ustawa Dz.U. nr 56 poz. 461 nowelizująca ustawę w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz.U. nr 75 poz. 690 z 2002 r. Ustawę można pobrać na stronie http://isip.sejm.gov.pl.
[źródło: http://isip.sejm.gov.pl]
komentarz DG: Wiele instalacji c.o. uprości się dzięki temu zapisowi. Jednak bez wątpienia układ otwarty w przypadku kotłów na paliwo stałe jest najbezpieczniejszy.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Zimą kolejny kryzys gazowy? 2009-05-05 21:07:56

Jak pisze Gazeta Prawna Przemysław Wipler, dyrektor generalny Instytutu Jagiellońskiego (jako urzędnik Ministerstwa Gospodarki odpowiadał za dywersyfikację dostaw surowców do Polski) ostrzega, że jeśli na początku maja 2009, Polska nie zacznie uzupełniać zapasów gazu zgromadzonych w podziemnych zbiornikach w przypadku srogich mrozów lub kolejnych problemów z dostawami surowca w kraju zabraknie gazu.
Jak na razie nie podpisano umowy na dostawy brakującego surowca. Według wicepremiera Waldemara Pawlaka sfinalizowanie takiej umowy może nastąpić dopiero w czerwcu.
Jakby tego było mało grozi nam również ze strony Rosji tzw. „wrogie przejęcie” naszego potentata naftowego, firmy Orlen, polegające na wykupieniu z rynku większości akcji. Jest to konsekwencja wejścia firmy na giełdę. Takie przejęcie zagroziłoby bezpieczeństwu energetycznemu kilku krajów i poważnie wzmocniło Rosjan w regionie.
[źródło: na podstawie http://biznes.gazetaprawna.pl 2009-05-04]
komentarz DG: Mamy nadzieję, że następne wiadomości, o bezpieczeństwie energetycznym naszej ojczyzny będą lepsze.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Dostawcy gazu w Niemczech obniżają ceny gazu. 2008-11-27 14:10:58

65 dostawców gazu w Niemczech obniży cenę gazu dostarczanego do gospodarstw domowych. Odbiorcy gazu w najlepszym przypadku mogą liczyć nawet na 13 procentowe obniżenie ceny gazu. Zmiany, w zależności od rejonu będą obowiązywały od 1 grudnia 2008 lub 1 stycznia 2009. Średnia obniżka ma wynieść 4,8 procenta co pozwoli na zaoszczędzenie 83 EUR dla gospodarstwa domowego (przy założonym poborze 20 000 kWh na rok czyli około 2000 m. sześć. gazu). Jednak gwoli sprawiedliwości należy wspomnieć, że 78 dostawców chce podwyższyć ceny dostarczanego gazu nawet o 26 procent.
[źródło: na podstawie http://www.welt.de 2008-11-27]
komentarz DG: Przydałaby się taka obniżka cen u nas w Polsce.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Kiedy arabski gaz w Polsce? 2008-11-18 14:09:40

Premier przebywa z roboczą wizytą w Katarze i Kuwejcie gdzie omawia warunki dostawy skroplonego gazu LNG (ang. Liquefied Natural Gas) do planowanego gazoportu w Świnoujściu. Gazoport, którego budowa kosztować ma 400 milionów EUR, ma posiadać dwa zbiorniki które jednorazowo mogłyby pomieścić 320 tysięcy metrów sześciennych gazu. Rocznie terminal mógłby przyjąć 2,5 mld metrów sześciennych gazu a docelowo możliwe byłoby osiągnięcie przepustowości 7,5 mld metrów sześciennych gazu. Terminal jest dla Polski sprawą strategiczną ponieważ ma umożliwić uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji.
Przy okazji kilka liczb do zapamiętania:
- roczne zużycie gazu w Unii Europejskiej: 500 mld m sześc. z czego 60 procent to import,
- roczne zużycie gazu w Polsce: 14,4 mld m sześc. z czego 9,2 mld mld m sześc. pochodzi z Rosji, 4,4 mld m sześc. produkcja krajowa, 0,8 mld m sześc. inny import.
- roczna produkcja gazu przez PGNiG w 2008 r.: 4,2 mld m sześc. do 2015 r. planowane jest zwiększenie produkcji do 6,2 mld m sześc.
[źródło: na podstawie http://www.money.pl 2008-11-18]
komentarz DG: Uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji leży w naszym żywotnym interesie. Aby zmniejszyć naszą zależność od gazu ziemnego warto zwrócić na inwestycje promujące energię geotermalną którą ostatnio próbuje zdusić obecny rząd.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


EU planuje zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu. 2008-11-14 14:14:07

Komisja Europejska zaproponowała powstanie nowego przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za dostarczanie gazu ziemnego i ropy do krajów Unii Europejskiej z krajów Azji Centralnej: Azerbejdżanu, Kazachstanu, Turkmenistanu i Iranu. Nowy rurociąg omijałby Rosję i biegł przez Morze Kaspijskie. Do projektu włączony byłby również planowany rurociąg Nabucco. Docelowo rurociąg powinien umożliwić przesłanie od 60 do 120 miliardów metrów sześciennych gazu co ma pokryć 12 – 25 procent europejskiego zużycia gazu.
[źródło: na podstawie http://www.ft.com 2008-11-13]
komentarz DG: Nareszcie Europa zaczyna mówić wspólnym językiem w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Rosjanie straszą Europę 2008-11-13 12:40:00

12 listopada 2008 miało miejsce spotkanie premierów Finlandii i Rosji. W czasie spotkania premier Putin miał powiedzieć „Europa musi zdecydować, czy potrzebuje rurociągu Nord Stream czy nie”. Premier Rosji zagroził, że w przypadku gdy Europa zdecyduje, że gazociąg jest niepotrzebny, Rosja wybuduje zakłady skraplania gazu LNG i jako taki gaz będzie sprzedawany na wolnym rynku ale wtedy gaz będzie droższy niż ten z rurociągu.
Finlandia ze Szwecją, Litwą, Estonią i Polską należą do grupy krajów, które sprzeciwiają się budowie gazociągu.
Dzięki gazociągowi Nord Stream Rosja mogłaby uniezależnić dostawy gazu do Europy od krajów które leżą na drodze dotychczasowych rurociągów.
[źródło: na podstawie http://www.rp.pl/ 2008-11-13]
komentarz DG: Ciekawe czy takie wymachiwanie kijem odniesie w Europie skutek?

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Ceny gazu dla Polski spadną? 2008-11-07 16:27:54

Przedstawiciel Gazpromu kierujący departamentem stosunków gospodarczych z zagranicą Stanisław Cygankow powiedział dziennikowi "Wiedomosti", że "To, co obecnie dzieje się na rynku ropy naftowej, przełoży się na cenę gazu w drugiej połowie 2009 roku". Cena gazo powiązana jest z ceną ropy a ta ostatnio spadła ze 150 dolarów za baryłkę do 70 dolarów. Jednak różnica będzie odczuwalna najwcześniej za 9 miesięcy.
Prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że na początku października cena z 1000 metrów sześciennych gazu przekroczyła 500 dolarów.
[źródło: na podstawie http://biznes.gazetaprawna.pl/ 2008-10-22]
komentarz DG: Niestety era taniej ropy i gazu skończyły się.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Tania ropa? 2008-07-30 16:07:35

Dziennik Rzeczpospolita z dnia 2008-07-30 podaje, że pod lodami Arktyki znajdują się duże złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Na drodze do eksploatacji złóż stoją problemy techniczne oraz problemy związane z ochroną przyrody. Inną alternatywą jest pozyskiwanie ropy z łupków bitumicznych, których spore złoża znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Jednak według Rzeczpospolitej wydobycie ropy z łupków bitumicznych jest bardzo drogie bo kosztuje UWAGA: ponad 30 dolarów za baryłkę zamiast 2 - 4 dolarów w rejonie Zatoki Perskiej.
[źródło: na podstawie www.rp.pl 2008-07-30]
komentarz DG: Przy obecnym kursie ok. 120 dolarów za baryłkę widać ile zarabiają na ropie tzw. producenci a mówiąc wprost lichwiarze.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Akcyza na olej opałowy i gaz płynny bez zmian! 2007-04-17 12:20:30

Ministerstwo finansów zawiesiło prace nad ustawą o podniesieniu akcyzy na olej opałowy i gaz płynny, która podniosłaby koszty ogrzewania domów tymi mediami nawet o połowę. Ministerstwo nie ujawniło powodów wycofania się ze swojego projektu. Obawy rodzi tylko informacja o zawieszeniu prac.
[źródło: na podstawie www.teberia.pl 2007-04-17]
komentarz DG: Dobrze by było gdyby MInisterstwo Finansów spojrzało na problem podwyżek akcyzy na paliwa globalnie, nie tylko pod kątem doraźnego łatania dziury w budżecie i w dłuższej perspektywie czasowej.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Budowa Gazociągu Północnego, jak na razie, opóźniona o rok. 2007-04-17 12:05:35

Jak podaje dziennik "Handelsblatt" budowa Gazociągu Północnego ruszy dopiero w połowie 2009 roku. Opóźnienia spowodowane są uwagami ekologów na temat przebiegu gazociągu i jego wpływu na środowisko. Założona przez niemieckie firmy BASF, E.ON i rosyjski GAZPROM firma Nord Stream, która ma zbudować gazociąg, musi zebrać dodatkowe pozwolenia na badania związane z inną trasą przebiegu gazociągu. Finlandia i Szwecja od początku krytykują zaproponowaną przez NordStream trasę przebiegu gazociągu i domagają się uwzględnienia sugestii ekologów.
[źródło: na podstawie www.money.pl 2007-04-10]
komentarz DG: Ciekawe może uda się całkowicie zatrzymać budowę tego niekorzystnego dla Polski gazociągu?

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Unia Europejska niezbyt zainteresowna wpływem gazociągu północnego na środowisko naturalne. 2007-04-05 08:51:34

Prezydent Litwy Gedyminas Kirkilkas złożył wniosek o zbadanie przez Komisję Europejską ekologicznych aspektów związanych z budową gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego co w przypadku pozytywnego zaopiniowania mogłoby zwiększyć zaufanie do tego projektu. Podobny wniosek w zeszłym tygodniu wystosował radny z Poznania Krzysztof Mączkowski (PiS) do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego. Jednak Komisja Europejska w osobie Anastasios Nychas z dyrekcji generalnej KE ds. ochrony środowiska odpowiedziała, że nie ma możliwości przeprowadzenia takich badań i że, nigdy ich nie przeprowadzi. Zbada jednak czy budowa nie narusza unijnego prawa dotyczącego ochrony środowiska. Szwecja i Finlandia zdyskredytowały dokument na temat wpływu gazociągu na środowisko naturalne przygotowany przez inwestorów.
[źródło: na podstawie www.teberia.pl 2007-04-05]
komentarz DG: Nie pierwszy to przypadek gdy biurokraci Unii Europejskiej nie dbają o nasze interesy. Dziwi jednak duże zainteresowanie panów z Unii Europejskiej problemem Doliny Rospudy.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


W Świnoujściu powstanie terminal gazu płynnego. 2007-04-04 16:09:20

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ma złożyć do sądu wniosek o zarejestrowanie spółki Polskie LNG odpowiedzialnej za budowę terminalu do odbioru skroplonego gazu płynnego (LNG). Do końca roku 2007 przewidywane jest uzyskanie wszystkich pozwoleń na budowę terminala a na przełomie roku 2007/2008. Około 45 procent inwestycji ma sfinansować PGNiG ze środków własnych resztę z kredytów. PGNiG czyni starania aby inwestycja była dofinansowana przez Unię Europejską.
[źródło: na podstawie www.cire.pl 2007-04-04]
komentarz DG: Krok w dobrym kierunku. Po prawie 20 latach od zmian ustrojowych jest to kolejny krok w kierunku uniezależnienia się (większej suwerenności) od nieprzyjaznych Polsce dostawców nośników energii.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


W Portugali powstaje elektrownia słoneczna. 2007-03-30 08:12:54

Elektrownia, która kosztowała 61 mln EUR, składa się z ogniw fotowoltaicznych i ma dostarczać 11 MW mocy elektrycznej co powinno wystarczyć do zasilenia elektrycznego 8 tys. gospodarstw domowych. Rząd portugalski ciągle inwestuje w odnawialne źródła energii (elektrownie pływowe, wiatrowe, słoneczne) ponieważ chce by do roku 2010, źródła te pokrywały 45 % krajowego zapotrzebowania na energię.
[źródło: na podstawie www.teberia.pl 2007-03-29]
komentarz DG: Jak na razie odnawialne źródła energii są drogie w budowie. 61 mln EUR podzielone przez 8 tys. gospodarstw daje nam 7 625 EUR na gospodarstwo.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Badania dna morskiego przed budową Gazociągu Północnego 2006-08-10 11:56:43

Agencja Interfax poinformowała, że 6 sierpnia, w niedzielę z Kaliningradu na pokładzie statku badawczego "Akademika Mścisława Kiełdysza" wypłynęła międzynarodowa ekspedycja badawcza, która ma zbadać dno na trasie planowanego Gazociągu Północnego. Uczeni z Rosji, Wielkiej Brytanii i Holandii mają zbadać pierwszy 150 kilometrowy odcinek w Zatoce Fińskiej i na Bałtyku pod kątem geologiczo-inzynieryjnym.
Budowa gazociągu ma być rozpoczęta wiosną 2008 roku a w 2010 roku ma popłynąć do Niemiec gaz ziemny.
[źródło: na podstawie www.teberia.pl 2006-08-08]
komentarz DG: No cóż, nie pozostało nam nic innego jak tylko protestować i przyglądać się budowie.

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com


Gazociąg Północny uznany jako priorytet Unii Europejskiej 2006-07-27 16:49:49

Rada Europy uznała, że budowany przez Niemcy i Rosję tzw. Gazociąg Północny omijający między innymi Polskę i Litwę ma priorytetowe znaczenie dla Unii Europejskiej w dziedzinie zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy i wpisała ten projekt na listę TEN. Pojekty wpisane na listę TEN mają liczyć na wsparcie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Na liście TEN znajdują się priorytetowe gazociągi i linie energetyczne dla Unii Europejskiej służące podniesieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy. Dziesięć gazociągów z powyższej listy ma do 2013r. umożliwić zwiększenie dostaw gazu ziemnego o 50 mld m sześc. przy czym Gazociągiem Północnym ma popłynąć 27,5 mld m sześc. gazu (ponad połowa).
[źródło: na podstawie www.teberia.pl 2006-07-26]
komentarz DG: Ciekawe dlaczego takiego strategicznego znaczenia dla Unii Europejskiej nie ma druga nitka Gazociągu Jamalskiego której budową zainteresowana jest z kolei Polska i Litwa?

Autor: DG        Adres: info@dobregrzanie.com